W Europie dobrze się nam żyje, gorzej pracuje. Aż 62% Polaków uważa, że są dobre czasy na znalezienie dobrej pracy!
autorka: Karolina Karwowska, Managing Partner, Dream Employer Hub
Europejczycy wysoko oceniają jakość swojego życia. Raport „World Happiness Report” wymienia aż 8 europejskich krajów wśród najszczęśliwszych miejsc do życia na świecie. Gorzej jest z pracą. Europejczycy generalnie są zadowoleni ze swojej pracy, ale nie są w nią zaangażowani.
Według najnowszego raport Instytutu Gallupa „State of the Global Workplace: 2022 Report” tylko 14% Europejczyków jest zaangażowanych w pracę. To najniższy poziom notowany na świecie. Dla porównania z USA, gdzie poziom zaangażowania jest najwyższy na świecie różnica jest aż 19 punktów.
Tak niski poziom zaangażowania pracowników w Europie nie jest zjawiskiem nowym. Od wielu lat głośno się o tym mówi, ale mało robi. USA zdecydowanie odrobiły swoje lekcje i poprawiły rankingi zaangażowania pracowników. Nawet pomimo faktu Wielkiej Rezygnacji, jaka dotknęła Stany w okresie pandemii, nie miało to znacząco negatywnego wpływu na poziom zaangażowania pracowników.
Gallup badał również poziom wypalenia zawodowego w USA i tu na pierwsze miejsce wśród przyczyn większość ankietowanych wymieniało „niesprawiedliwe traktowanie w pracy a także zbyt duże i niekontrolowane obciążenie pracą, niejasna komunikacja ze strony menedżerów, brak wsparcia menedżera i nieuzasadniona presja czasu. Te pięć przyczyn łączy jedna rzecz: LIDER”
I to jest punkt wyjścia i przyczyna niskiego zaangażowania w Europie. Jak czytamy w raporcie Gallupa „Europa jest nękana przez kiepskich menedżerów”. 97% niemieckich menedżerów uważa, że są dobrymi menedżerami, natomiast 69% niemieckich pracowników ma na ten temat zupełnie odmienne zdanie. Na naszym lokalnym podwórku tez możemy „pochwalić” się takim poziomem nie tylko kiepskich liderów, ale także takich, którzy nękają, mobbują, przerzucają swoje frustracje na pracowników. Głośnych i niechlubnych przykładów medialnych było niestety ostatnio kilka. To, że jest się ekspertem w branży nie znaczy, że z automatu będzie się dobrym liderem ludzi. To są różne kompetencje i inna odpowiedzialność.
Fakt, że 14% europejskich pracowników jest zaangażowanych, sugeruje, że większość europejskich menedżerów ma problem. Dlatego tak trudno poprawić wskaźniki zaangażowania, bo liderom brakuje kompetencji i refleksji na ten temat.
Poziom zaangażowania w poszczególnych krajach europejskich znacznie się różni. Najwyższy jest w Rumunii (33%), na drugim miejscu jest Estonia (25%). Polska daleko w tyle z 14% poziomem zaangażowania (ale z tendencja wzrostową o 2 punkty). Listę zamykają Włochy z najniższą stawką tylko 4% !!
Jeżeli chodzi o poziom zadowolenia z życia w danym kraju to najwyżej plasuje się Finlandia (aż 84% szczęśliwych Finów), Polska bliżej końca z poziomem 34%, a najgorzej żyje się na Cyprze (tylko 18%). Najbardziej zestresowani są Grecy, najmniej Duńczycy. Natomiast aż 62% pytanych Polaków uważa, że obecne czasy sprzyjają znajdowaniu dobrej pracy. Plasujemy się w tych opiniach na 3 miejscu w Europie, zaraz po Danii i Łotwie. To bardzo obiecujący i ciekawy wynik.
Z raportu dowiadujemy się także, że poziom stresu wśród pracowników na całym świecie jest nadal wysoki. Stąd dbałość o dobrostan pracowników jest jednym z najwyższych priorytetów w firmach.