Jak wygląda HR w polskich start-upach?

Jak wygląda HR w polskich start-upach?

Start-upy to ważna gałąź polskiego biznesu. Te pełne zaangażowania działalności są obecnie coraz bardziej stabilne, więcej zarabiają a także mają lepsze perspektywy przetrwania[1]. Istotnym elementem, który decyduje o losie danej firmy są, jak zawsze, pracownicy. Wyzwaniem każdej firmy jest więc zadbanie, by byli oni odpowiednio dobrani do wymagań, a także by czuli się dobrze w swojej pracy. W tym pomagają przeważnie pracownicy z działu HR. Jak przedstawiają się działania z zakresu HR w polskich start-upach?

Czy dział HR w start-upie jest potrzebny?

Start-upy przeważnie rozpoczynają swoją działalność z niewielkim zespołem, który powiększa się wraz z rozwojem firmy. W związku z tym w wielu firmach nie ma osób odpowiedzialnych za HR. Aż 76% z nich zatrudnia od 0 do 1 osoby w tym dziale. Dopiero po przekroczeniu 50 pracowników, zostaje podjęta decyzja o rozwinięciu działań HR i zatrudnieniu dodatkowych osób[2].

Dlaczego warto zadbać o rozwój HR-u nawet w niewielkiej firmie?  Praca zespołu przekłada się na wyniki całej firmy. Tymczasem pracownicy zmagają się z niską efektywnością, słabą komunikacją pomiędzy zespołami, a także brakiem zaangażowania i motywacji. By uporać się z tymi wyzwaniami, często potrzebne są osoby posiadające konkretne kompetencje związane z zarządzaniem zespołami. Właśnie takim wsparciem mogą być wykwalifikowani pracownicy HR.

Realia pracy w start-upie

Młode, rozwijające się firmy to specyficzne środowisko. Świadomość tworzenia czegoś nowego jest inspirująca, ale z drugiej strony pojawia się presja i strach przed porażką.

Prawda jest taka, że środowisko start-upowe w Polsce jest mało wspierające, a ludzie bardzo przeżywają swoje porażki. Niestety wiele firm nie przetrwa na rynku – to jest fakt, z którym należy się zmierzyć. Wiele osób nie dopuszcza tego do siebie, przez co każdy błąd czy niepowodzenie przeżywane są podwójnie, a to może także demotywować całe zespoły.

Adrian Wolak, CEO TRAFFIT

Problemy z personelem i to, jak zarząd sobie z nimi poradzi to istotna kwestia, która może decydować o powodzeniu przedsięwzięcia. Na szczęście liderzy mają tego świadomość – wg. raportu HR Hints, 55% badanych uważa problemy z zakresu HR za równie ważne, jak te związane np. z finansami[3].

Świadomość w zakresie potrzebnych rozwiązań jest duża, ale niestety wciąż popełniane są te same błędy. Często obserwuję, jak founderzy tworzą zbyt jednolite zespoły. Szukają osób podobnych do siebie, pracownicy są często w podobnym wieku, posiadają podobne zainteresowania, podobnie spędzają czas. Tymczasem brak różnorodności to duże zagrożenie dla każdej firmy. Trudniej wtedy spojrzeć z innego punktu widzenia, niż ten obowiązujący w organizacji, a co za tym idzie, znaleźć inne rozwiązania niż te, które już w zespole istnieją albo wyłapać powtarzane błędy.

Róża Szafranek z HR Hints

Inną niefortunną praktyką jest awansowanie na managerów osób o podobnych kompetencjach, przez co może pojawić się problem podziału obowiązków. Potrzeby zespołu mogą być bowiem znacznie bardziej zróżnicowane i wymagają różnorodnych kompetencji.

HR w start-upie

Jak pokazują wspominane powyżej dane, nie wszystkie start-upy posiadają osoby oddelegowane do działań HR-owych. Kiedy zachodzi jednak potrzeba wsparcia, firmy chętnie korzystają z pomocy zewnętrznych organizacji. Najczęściej poszukują wtedy kompleksowego wsparcia w zakresie rekrutacji. Jest to bowiem proces, który wymaga coraz więcej zaangażowania i szczególnych kompetencji. Pracownicy są bowiem znacznie bardziej wymagający, zarówno w kwestii wypłaty, jak i możliwych benefitów.

Dane zraportu Pracuj.pl „Dwa lata nowej normalności” wskazują, że obecnie kandydaci są znacznie mniej gotowi na ustępstwa, a także są bardziej wymagający w zakresie ofert pracy. A tych nie brakuje – w samym 2021 roku pracodawcy zamieścili w serwisie ponad 940 tys. ogłoszeń, co stanowi rekord portalu[4]. Przez zdalny lub hybrydowy tryb pracy pracownicy czują również mniejszą więź z firmą.

Co oznacza to dla start-upów? Zapewne jest to istotny sygnał, by zainteresować się rozwojem działów HR w kontekście rozwoju firmy.

[1]„Polskie startupy 2021”, Startup Poland

[2]„Raport dotyczący wyzwań HRowych w startupach i rozwijających się firmach technologicznych.” HR Hints, 2021 r.

[3]j.w.

[4]„Dwa lata nowej normalności” Pracuj.pl, 2022 r.